Môj príbeh Erasmus+

Ísť či neísť? To je otázka. Prečítajte si príbeh od Katky, ktorá cez nás zažila svoj prvý projekt Erasmus+

ERAZMUS je najznámejší medzi študentmi ako program, ktorý umožňuje mladým ľuďom vycestovať do krajiny a zároveň v nej študovať, napríklad pol roka alebo rok.

Bohužiaľ menej známy je ERAZMUS+, ktorý je kratší ale o tom intenzivnejší. Je to program, ktorý umožňuje mladým ľuďom (nie len študentom ale aj neštudentom) v celej Európskej únií vycestovať na zvyčajne 7 – 9 dní do krajiny, kde zažijú niečo neopakovateľne krásne. Moju skúsenosť by som popísala takto.

Kde dostaneš možnosť rozvíjať svoje jazykové schopnosti s ľuďmi z 10 krajín na jednom mieste, kde sa na pár dní všetci stávate veľkou rodinou? Kto iný ti ponúkne možnosť non-formal learning s nekonečným zdrojom inšpirácie a podpory tvojej kreativity, v krásne zariadenom bývaní s chutnou stravou a ešte k tomu ZADARMO ? ERASMUS+ dáva priestor mladým ľuďom otvoriť oči, vnímať svet z vtáčej perspektívy, prekonať ich lenivosť a vykročiť z komfortnej zóny a vstúpiť do neznáma.

Čo preto spraviť aby si vybrali aj teba?

Zaregistruj sa na stránke SIEDAS a sleduj aktivity rôznych fun page na facebooku, ktoré veľmi ľahko nájdeš. Dostať sa na ERASMUS+ je jednoduché, stačí mať len motiváciu a energiu.

Sú dva typy tohto Erasmus + :

1) YOUTH EXCHANGE – na ktorom sa naučíš nové veci veľmi zábavnou formou. Všetko teoretické je aplikované do praxe.

2) TRAINING COURS – kde sa dozvedáš väčšie množstvo informácií, formou prednášok, timetable je viac nabitý.

Samozrejme, všetko je individuálne, pretože samotný program zavisí od témy a organizátorov.

SECRET LIBRARY CHAPTER 2 je téma projektu ktorý vám priblížim, pre lepšiu predstavu o ERASMUS +.

Ubytovanie a stravu máte vybavenú a samozrejme zadarmo, prepravu máte z casti preplatenú (čiastka záleží od krajiny z ktorej idete), no kúpiť lístky alebo letenky si musíte sami. Letisko navštíviť sám a zorientovať sa na ňom je obrovská skúsenosť a skúška samostatnosti. Po prílete na určené miesto (Tallinn – Estónsko) nás všetkých ľudí z 10 krajín odviezol spoločne autobus do Palmse , do krásneho areálu, ktorý bol zdobený jazerami, lesmi a chadným Estónskym počasím.

Program bol od prvej sekundy do poslednej dokonale premyslený. Dvaja mladí organizátory z Estónska a Macedónska si dali obrovskú námahu aby zorganizovali perfektný týždeň plný zábavy a nových informácií, ktoré sme sa učili prostredníctvom neformálneho – zážitkového učenia. Hlavnou témou projektu bolo zdielať rôzne legendy a informácie z histórie medzi krajinami. Spoznávať rôzne kultúry, lámať bariéra a pedsudky, otvárať svoju myseľ všetkému. Erazmus+ objaví v každom introvertovy kus extroverta, naučí komunikovať, pracovať v kolektíve, myslieť tvorivo a inovatívne a v neposlednom rade takýmto spôsobom môžete objaviť vaše osobné danosti a prednosti, rovnako aj veci na ktorých treba popracovať aby ste boli taký človek aký chcete byť.

Mňa osobne najviac posonuli vpred v osobnom rozvoji rozhovory medzi štirmi očami. Kedy som mala možnosť každú osobu spoznať bližšie, odovzdať jej kus zo svojich skúseností a naučiť sa niečo zo skúseností druhých. Konkrétne na Secret library chapter 2 sa streli na jednom mieste ľudia s veľmi podobnými záľubami s vekovým priemerom cca 22 rokov. Bolo nádherné vidieť ako spolu tvorím kolektív – jeden kreatívni tím v ktorom vzniká umenie, každý pridá ruku k dielu a ukáže čo je v ňom.

Mňa osobne najviac inšpirovali tí ľudia, ktorý svoj talent neskrívali za závesi hanblivosti. Či už je to talent na hru na klavíri, dokonalé prezentovanie alebo rečnenie, maľovanie, tancovanie, organizovanie ľudí… Výsledkom našeho tvorivého týzdňa bol krátky film natočený pod vedením talentovanj osôbky z Talianska, ktorý vyštudoval dramaturgiu a herectvo vo Francúzsku. Nám odhalil kúsok zo zákulisia priebehu profesionálneho natáčania filmu, ktorý vznikol spojením prvkov z 10 legiend, každá z inek krajiny, do jednej veľkej „Európskej“ legendy. Zapojilo sa všetkých 45 účastíkov, sami sme si vytvorili scenár, kostími, hudbu, kulisi, atď.

Záverom chcem len dodať, že sme mladí ľudia s mnohými možnosťami a toto je jedna obrovská šanca spoznávania a okorenenia si života, ktorý trávime v školách. Kade chodím, tade odporúčam Erasmus+ pretože je to program ktorý si zaslúži obrovskú propagáciu.

video: https://www.youtube.com/watch?v=myLKPEN-klM

#Secretlibrarychapter2 #ErasmusPlus #Ystallinn #SIEDAS

Comments are closed.